«Кримінальне право України. Особлива частина» є спеціальною юридичною дисципліною, яка передбачена навчальним планом для обов’язкового вивчення студентами задля отримання освітньо-кваліфікаційним рівня «Бакалавр», напрямку підготоки «Правознавство», спеціальності «Юрист». Вона вивчається на третьому курсі (у п’ятому семестрі).
Вивчення Особливої частини криміналього права являється завершальним етапом у процесі освоєння курсу в цілому. Вивчення кримінального права України, зокрема «Особливої частини» підпорядковується меті формування юриста з ґрунтовним знанням кримінального законодавства, розумінням змісту кримінально-правових понять, вмінням вірно тлумачити положення кримінального закону та застосовувати їх у майбутній практичній діяльності; також метою вивчення дисципліни є виховання неухильної поваги до закону, дотримання законності у всіх формах правозастосовної діяльності, відповідальності за порушення прав і свобод людини і громадянина в державі.
Навчальна дисципліна вивчає основні теоретичні положеня сучасної науки кримінального права та практику їх застосування, а також основні закономірності та тенденції розвитку вчень про злочин та покарання в Україні та зарубіжних країнах. Дисципліна належить до фундаментальних і профілюючих. Нею передбачається вивчення комплексу кримінально-правових інститутів теорії кримінального права та положень закону про кримінальну відповідальність, відповідно необхідного для застосування плоложень кримінального права масиву національних норматикно-правових актів, постанов Пленуму Верховного Суду України, а також окремих положень міжнародних актів та положень актів забубіжного законодавства.
Метою дисципліни є ознайомлення студентів з системою загально-теоретичних та практично-орієнтованих знань, вмінь і навичок юридичного опосередкування, а саме: формування професійного юриста, здібного до прийняття самостійних рішень по складним юридичним питанням, правильної кваліфікації суспільно небезпечних діянь, строгому дотриманні законності, основних прав і свобод людини та громадянина проголошених Конституцією України, інтересів суспільства і держави від злочинних посягань та надасть можливість поглибленого вивчення загальних базових положень кримінального права про злочин і покарання.
Місце навчальної дисципліни у навчальному процесі визначається за специфікою досліджувальних проблем і практичної спрямованості, яка нерозривно пов’язана з юридичною наукою, а саме такими галузями, як конституційне право, адміністративне право, господарське право, міжнародне право та іншими, а особливо з практикою застосування при розкритті кримінальних справ.
Завданням навчальної дисципліни є засвоєння студентами комплексу знань з теоретичних, методологічних та практичних засад особливої частини кримінального права України.
Предмет викладання особливої частини кримінального права передбачає розкриття соціальної суті і юридичного змісту особливої частини закону про кримінальну відповідальність,, взаємозв'язку його норм, оволодіння їх науковим тлумаченням та практичним застосуванням.
Методи навчання: пропедевтичні лекції, самостійна робота студентів (написання наукових доповідей, написання рефератів, есе), індивідуальні заняття, практичні заняття у різних формах (запитально-відповідальній, обговорення конкретних ситуацій, тестового опитування, вирішення конкретних правових ситуацій, тощо), написання курсових робіт.
Засоби навчання: робота з рекомендованими літературними джерелами (підручниками, навчальними посібниками), нормативно-правовими актами (Постановами Пленуму Верховного Суду України тощо), матеріалами науково-практичних конференції, виступів практичних працівників правоохоронних органів, використання комп’ютерних технологій, розробок і наукових праць вчених університету, а також праць інших провідних дослідників як вітчизняних, так і закордонних.
- Викладач: Самойлович Артур