Основна мета дисципліни – навчити студентів основам керівництва ветеринарною діяльністю, засвоївши: організаційну структуру ДПСС України і ветеринарної медицини, організацію діяльності ветеринарної служби в територіальних органах управління Держпродспоживслужби та підприємствах й установах державної ветеринарної медицини, приватній справі та відомчій службі, законодавчу базу з питань ветеринарної медицини, планування й організацію проведення ветеринарних заходів, фінансування та матеріально-технічне забезпечення служби, ветеринарне діловодство тощо. Провівши математичні розрахунки довести доцільність проведення ветеринарних заходів, а відповідно й існування служби ветеринарної медицини.

Даний курс передбачає поглиблене вивчення ветеринарної справи в процесі підготовки молодших спеціалістів ветеринарної медицини, що отримали глибоке розуміння, спеціальні знання й навички з правильного та вчасного планування й організації проведення як загальних так і спеціальних ветеринарних заходів.


Організація та економіка ветеринарної справи – це наукова дисципліна, яка включає завдання та організаційні форми ветеринарної медицини, основи ветеринарного законодавства, ветеринарної статистики, бухгалтерського обліку в даній діяльності, організацію та економіку ветеринарних заходів, методи роботи спеціалістів, організацій та служб ветеринарної медицини.

Із самої назви дисципліни випливає, що вивчаються питання організації ветеринарної діяльності і доцільності цієї діяльності (економічної ефективності ветеринарної діяльності).

В системі підготовки молодшого спеціаліста (бакалавра) ветеринарної медицини “Організація та економіка ветеринарної справи” посідає особливе місце. Маючи знання з економічної теорії, економіки, організації агропромислового комплексу та з клінічних дисциплін, вона навчає розробляти принципи і форми організації ветеринарної діяльності за сучасних умов.

Основна мета дисципліни – навчити студентів основам керівництва ветеринарною діяльністю, засвоївши: організаційну структуру ветеринарної медицини України, організацію управління ветеринарною діяльністю в територіальних органах і установах державної ветеринарної медицини, приватній справі та відомчій службі, законодавчу базу з питань  ветеринарної медицини, планування і організацію проведення ветеринарних заходів, фінансування та матеріально-технічне забезпечення, ветеринарне діловодство тощо. За результатами економічних розрахунків довести доцільність проведення ветеринарних заходів, а відповідно й існування служби ветеринарної медицини.  

Даний курс передбачає поглиблене вивчення дисципліни з метою підготовки молодших спеціалістів ветеринарної медицини зі спеціальними знаннями і навичками у сфері організації загальних та спеціальних ветеринарних заходів, правильного і вчасного їх планування.

Ця дисципліна належить до циклу тих наук, які об’єднують знання з клінічних дисциплін, що вивчалися студентами відповідно до робочих програм і робочих планів в університеті. В кожному розділі цієї комплексної наукової дисципліни розглядається певна сторона організаційно-економічної діяльності лікаря ветеринарної медицини.
Із самої назви дисципліни випливає, що вивчаються питання – організації ветеринарної діяльності і доцільності такої діяльності (економічної ефективності ветеринарної діяльності).

По закінченні вивчення дисципліни студент повинен знати: законодавство з питань ветеринарної медицини, організаційну структуру служби ветеринарної медицини України вцілому і на відповідній її території, міжнародні ветеринарні організації та організацію роботи спеціалістів ветеринарної медицини в різних структурах державної служби, відомчої і приватної діяльності.

По закінченні вивчення дисципліни студент повинен уміти: розробити відповідний план ветеринарних заходів і розрахувати їх економічну ефективність, організувати ветеринарний контроль та нагляд, володіти ветеринарним діловодством, визначити фінансування та матеріально-технічне забезпечення ветеринарної діяльності.


Інформаційний лист про дисципліну

 

Назва університету: Білоцерківський національний аграрний університет

Назва факультету: Факультет ветеринарної медицини

Назва дисципліни

Медицина ВХ ВТ

Викладачі

Віктор Гарькавий, PhD, DVM

Форми навчання: Лекції/практичні

Об’єм навчального навантаження: кредитів EKTS

Тижневе навантаження: 1,5 год

Присутність студента: обов’язкова

Курс та семестр, у якому планується вивчення дисципліни

6 курс, 11 семестр

Передумови вивчення дисципліни

“Анатомія тварин”, “Цитологія, гістологія, ембріологія”, “Фізіологія тварин”, “Патологічна фізіологія”,  “Ветеринарна мікробіологія”, “Клінічна діагностика та діагностична візуалізація”, “Фармакологія та фармакотерапія”, “Анестезіологія та оперативна хірургія”, “Загальна та спеціальна хірургія великих тварин”

Методи контролю знань

Залік, іспит

Результати навчання та компетентності

Студенти мають знати: види і методи лікування, профілактики; етіологію і механізми; методи клінічної лабораторної і візуальної діагностики; аналіз та інтерпретацію результатів лабораторних досліджень; фармакологічні засоби та патогенетичні основи лікування внутрішньої патології у свиней з урахуванням вікових та фізіологічних особливостей її перебігу та анатомо-топографічної локалізації.

Вміти: володіти прийомами та засобами екстреної лікувальної допомоги та інтенсивної терапії за внутрішніх хвороб свиней; володіти фармакологічними та інструментальними методами лікування свиней за внутрішньої та метаболічної патології; діагностичні алгоритми та лікувальні протоколи за внутрішніх хвороб свиней, їх ускладнень.

Опис дисципліни

База проведення занять з дисципліни

Аудиторії, Міжкафедральні клініки та ферми навчально-дослідного господарства університету, ферми сільськогосподарських підприємств

Теми аудиторних занять

Лекції по внутрішніх хворобах свиней:

1. Хвороби органів системи травлення у свиней: поширення, класифікація.

2. Класифікація і поширення метаболічних хвороб, що викликані нестачею мікроелементів, макроелементів і вітамінів у новонароджених поросят і поросят на дорощуванні.

 

Практичні заняття

Практичні заняття по внутрішніх хворобах:

1. Особливості проведення диспансеризації тварин на фермах по виробництву свинини. Антипоживні речовини кормів як причина розвитку внутрішніх незаразних хвороб у свиней.

2. Пневмонії у свиней. Профілактика і лікування.

3. Гастроентерит поросят. Виразкова хвороба.

4. Залізодефіцитна анемія поросят. Паракератоз поросят.

Д-гіповітаміноз поросят.

 

Самостійна робота:

1. Пропедевтика внутрішніх хвороб свиней. Патогенетична терапія. Етіотропна терапія. Замінна терапія. Диспансеризація свиней. Якість кормів, води, годівлі – основа профілактики хвороб свиней.

2. Хвороби серцево-судинної системи у свиней.

3. Ентеральні і парентеральні методи введення ліків, що застосовують у свинарстві. Аерозолетерапія.

4. Етіологія, симптоми, профілактика хвороб печінки у свиней.

5. Гіпотрофія новонароджених поросят. Гіпоглікемія поросят.

6. Класифікація і поширення метаболічних хвороб у свиней, залишених для ремонту гурта основного поголівʼя та свиноматок.

Рекомендована література:

1. Болезни свиней / А. Грисслер, Т. Фигльмайр, М. Хольцхой, М. Вернер-Тучку; пер. с нем. Г. Бельченко, Т. Ляпина, А. Хищенко. – К.: ООО “Аграр Медиен Украина”, 2010. – 235 с.

2. Хвороби свиней /В.І. Левченко, В.П. Заярнюк, І.В. Папченко [та ін.]; За ред. В.І. Левченка і І.В. Папченка. − Біла Церква, 2005. − 168 с.

Мова викладання

Українська

 

Структура дисципліни за видами занять

A

лекції

B

семінари

C

Самостійна

D

лабораторні

E

неклінічні з тваринами, макетами

F

клінічні з тваринами

G

інше

H

Разом

4

 

12

8

 

5

-

24

0,8 кредиту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дата останньої модифікації програми

2022

 

 

 


Мета вивчення дисципліни – сформувати у студента систему компетентностей щодо основних принципів контролю безпечності та якості харчових продуктів, в тому числі розробки і застосування законів і правил, що регулюють забій та переробку тварин для отримання продуктів споживчого призначення (простежуваність, перед- і післязабійне інспектування, вимоги до сертифікації, система НАССР), застосування належних гігієнічних практик упродовж харчового ланцюга; методів ідентифікації небезпечних факторів та оцінки їх ризиків для споживачів, відбору та лабораторного дослідження проб харчових продуктів; профілактики і нейтралізації небезпечних факторів; принципів міжнародної торгівлі тваринами та харчовими продуктами тваринного походження; розуміння суті та важливості концепції «Єдине здоров’я».

“Патологічна анатомія та некропсія” – діагностика захворювань домашніх та сільськогосподарських тварин за морфологічними ознаками, виявленими в процесі розтину і проведенні додаткових гістологічних досліджень